Psí chřipka

27.10.2012 19:05

V chladných podzimních dnech se u psů vyskytuje psí chřipka tzv. infekční laryngotracheitida.
Jde o virový zánět hrtanu, průdušnice a průdušek, který je velmi nakažlivý. Jeho šíření je patrné především v místech s velkou koncentrací psů. Laicky se mu také říká „psincový" kašel.

Klinické příznaky:

Mezi příznaky onemocnění patří dávivý kašel, který někdy může vyvolat i mylný dojem, že se jedná o zvracení. Pes může mít široce otevřenou tlamu a vypadá to, jakoby chtěl vydávit cizý těleso uvízlé v krku. Někdy se může objevit i rýma, výtoky z očí a nosu. Charakteristická, zvláště u mladých psů, je ztráta hmotnosti. Výše uvedené příznaky jsou většinou provázeny nechutenstvím, malátností a ospalostí psa, tělesná teplota bývá zvýšená pouze v počátku onemocnění. U neléčených případů se může vyskytnout řada komplikací v důsledku souběžného uplatňování dalších mikroorganismů, od zánětu mandlí až po zánět plic. Posledním typem je atypická forma psí chřipky. Tato forma se projevuje nekoordinovaností pohybů a ochrnutím zadní části těla.

K přenosu dochází kapénkovou infekcí a příznaky se objevují během 2-7 dní po setkání s jiným nemocným zvířetem. Naštěstí není toto onemocnění pro většinu psů nebezpečné. Pokud nedojde ke komplikacím, kašel zpravidla ustoupí během 7 - 10 dní bez zásahu veterináře. Základem léčby je klid, omezení procházek a dalších aktivit. Také je třeba psa uchránit před vzrušením, které vyvolává záchvaty kašle. Prospěšné je zvlhčování vzduchu v prostorách kde se nemocné zvíře zdržuje. Dostatek tekutin je samozřejmostí.

Někdy však může dojít ke komplikacím. To se týká především starých psů a psů trpících nějakou chronickou chorobou, nebo naopak štěňat. U těch může docházet k častým záchvatům silného značně vysilujícího kašle, k apatii a nechutenství. Potom je třeba neprodleně navštívit veterinárního lékaře.

Prevence:

Infekční laryngotracheitída je onemocnění, proti kterému je možné nechat psa očkovat. Protože nejvhodnější podmínky pro rozšíření jsou ve velkých chovech, psích útulcích a na podobných místech s větší koncentrací psů. Proto je vhodné naočkovat především psa, který se zúčastňuje výstav, hraje si často s jinými psy nebo ho čeká pobyt v psím hotelu. Vakcinace pravděpodobnost nákazy značně sníží. Pokud k onemocnění přesto dojde, což nelze úplně vyloučit, bývá jeho průběh jen velice lehký.

Vakcinace se provádí intranasálně (tj. aplikací vakcíny přímo na sliznici nosní dutiny přes nosní otvory). Imunita nastupuje do 72 hodin a trvá až 9 měsíců. 

Pokud chcete nechat Vašeho pejska naočkovat zavolejte mi. Vakcíny jsou již u mě k dispozici.

Zpět