"Zachránit" může být nebezpečné!

06.11.2013 21:44

Zdroj: SVS ČR

V ČR byla vzteklina naposledy potvrzena v roce 2002. Od roku 2004 jsme uznáni za zemi prostou vztekliny. A tak se Vám toto varování bude zdát možná trochu přehnané. Ale v ostatních zemích Evropy tak vyjímečná situace často není. Právě proto je třeba být obezřetný nejen při kontaktu s vnímavými zvířaty v zemích, kde se stále vzteklina vyskytuje.

Obr.: Výskyt vztekliny v období 1.1.2013 - 30.10.2013

Navíc se v posledních týdnech v Rumunsku hovoří o nutnosti razantně omezit počty toulavých psů. Někteří lidé se jim snaží v dobré víře pomoci, že by odchytané psy rádi zachránili před smrtí a odvezli je. Je nutné si ale uvědomit, že právě v Rumunsku jsou stále hlášeny desítky ohnisek vztekliny, a to jak u volně žijících, tak i u domácích zvířat. Nákazová situace zde není dobrá. Případný dovoz zvířete znamená velké riziko zavlečení vztekliny nejen do ČR ale i do ostatních zemí. A toto ohrožení se týká jak psů, tak koček, ale i jiných zvířat i člověka.

Jistě dobře míněná snaha pomoci může reálně způsobit velké problémy. Pro cestující do zemí, kde se vzteklina vyskytuje, je třeba opět připomenout: vyvarovat se kontaktu s toulavými psy, ale i kočkami. Kdo cestuje se psem, kočkou či fretkou za hranice, dobře ví, že musí mít svá zvířat očkovaná proti vzteklině, což ostatně musí být uvedeno v jejich pasu.

A ještě obecné varování: vzteklina je neléčitelné onemocnění i u lidí. Pokousaný člověk by měl co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, protože virus se šíří v nervových vláknech, která nejsouo přístupná pro imunitní systém. Proto nevznikají protilátky a onemocnění nejde spolehlivě diagnostikovat před nástupem klinických příznaků. Po jejich nástupu však již není pomoci a onemocnění končí vždy smrtí a to jak u psa, tak i u člověka. A v Rumunsku měli v nedávné době bohužel i tyto tragické případy u dospělých i u dětí. A pokud si někdo myslí, že pozná vzteklého psa od pohledu, tak to nejde. A nejhorší je, že virus je vylučován slinami 3-4 dny před propuknutím klinických příznaků, to znamená, že pokud člověka pokouše pes, který vypadá úplně zdravě, tak i tento pes může v době pokousání již vylučovat virus a člověka nakazit. Takže pozor na toulavé psy a na manipulaci s nimi. A pokud hrozí riziko takového kontaktu, tak lze doporučit vakcinaci. Dnes je již bezbolestná.

Obdobná rizika jako ve zmíněném Rumunsku jsou v Bulharsku, Řecku, Turecku, Egyptě, Polsu, Maďarsku. O Africe a Asii ani nemluvě.

Zpět