Skot a ovce

Poskytuji preventivní a léčebnou péči v chovech skotu a ovcí.

  • pravidelné odčervení a vakcinace
  • péče o paznehty
  • řešení mastitid
  • řešení dislokací slezu
  • asistence při porodu a řešení porodních a poporodních komplikací
  • léčba metabolických poruch

 

Preventivní program pro ovce a kozy- informace

Pravidelně provádím hromadnou vakcinaci ovcí a koz kombinovanou vakcínou proti clostridiovým infekcím. Zároveň s očkováním provádím také odčervení. Zájemci o zařazení do preventivního programu nechť mě kontaktují

Po vakcinaci jsou zvířata chráněná proti:

Clostridium tetani způsobující tetanus, Clostridium perfringens typ A, typ B, typ C, typ D, Clostiridium chauvoei, Clostridium novyi typ B, Clostridium septicum, Clostridium sordellii, Clostridium haemolyticum.

Primovakcinace (období, kdy je zvíře vakcinováno poprvé) se skládá ze 2 dávek v intervalu 4 týdnů. Následné pravidelné revakcinace je nutné podávat každých 6-12 měsíců.  

Mláďata, která dostala kolostrum od vakcinovaných matek je vhodné očkovat mezi 8-12 týdnem věku. Nevakcinovaná jehňata je lepší naočkovat již v 2. týdnu věku. 

Březí bahnice je vhodné přeočkovat 2-8 týdnů před očekávaným porodem. Poté dostanou jehňata dostatečnou dávku protilátek z kolostra po napití. Tyto protilátky jsou ovšem pouze tzv. pasivní imunitou, tzn. že imunita je jen dočasná a trvá max. do 8-12 týdnů věku. Proto nejpozději ve věku 8mi týdnů by tyto jehňata měla být také očkována.

Zvířata jsou bezpečně chráněna až 2 týdny po ukončení primovakcinace (2 týdny po druhém očkování).